Istaknuti post

Sedma umjetnost

Puno sam razmišljao kako krenuti s ovim. Šta napisati, kako početi, kako organizovati sve, kakvu tačno sistematiku trebam, želim i mora...

The Immortal Life of Henrietta Lacks (2017)



Prije nego napišem nešto malo o sinopsisu filma, prvo ću da napišem nešto malo više o Henrietti Lacks. Ne znam koliko ste upućeni u to ko je bila Henrietta i ne znam da li ste čuli ikad za nju. Ako jeste, ajde da malo ponovimo gradivo, ali ako niste, pripremite se da budete zapanjeni. 

Henrietti Lacks je dijagnosticiran rak maternice i 1951 je otišla na rutinski pregled kod doktora koji nije slutio da će biti poseban po nečemu. Doktor George Otto Grey je uzeo uzorke njenih ćelija raka radi ispitivanja, ali tada se desilo nešto što ga je poprilično iznenadilo. Ljudske ćelije, kada se odvoje od tijela, obično umru i prestanu biti korisne, no Henriettine ćelije su nastavile da se razmnožavaju izvan njenog tijela, nakon što su održavane u uslovima pogodnim za to. Doktor je vrlo rado pozvao ostale naučnike da preuzmu te ćelije da bi vršili naučna istraživanja. U međuvremenu, Henrietta je umrla, a niti ona niti članovi njene porodice nisu bili informisani niti pitani za dopuštenje da njene ćelije može koristiti svako, no takvo dopuštenje nije ni bilo potrebno u to vrijeme. No, ostavimo pravne stvari po strani. 

Ćelije su nazvane HeLa, i to su prve besmrtne ćelije koje se i dan danas koriste u naučnim istraživanjima. Zahvaljujući njima, naučnici su testirali razne vakcine, lijekove za AIDS, ponašanje ćelija u svemirskim okolnostima, reakcije na viruse, efekte radijacije, gensko mapiranje, čak i ćelijsko kloniranje. U suštini, ćelije osobe koje su bile uzrok njene smrti su ostavile neopisiv uticaj za živote ljudi i nauke cijelog čovječanstva. Henrietta Lacks je umrla a da nije bila ni svjesna koliko je važna bila i ostala za ljudsku vrstu. 

A sad, malo o filmu. Radnja prati Deborah Lacks, (koju glumi Oprah Winfrey, jedna od producenata) Henriettinu kćerku, koja pokušava da se izbori za to da priča njene majke dobije zasluženu pažnju i koja smatra da joj se svijet nije dovoljno odužio. U filmu takođe vidimo i neke retrospektivne momente Henriettinog života, koji pokazuje da je ona bila samo jedna obična žena i da se ni po čemu nije izdvajala, što samo još više pojačava utisak kada shvatimo da je njen život i njena bolest zapravo jedan od najvažnijih momenata u historiji moderne nauke. Priča se, dakle, ne fokusira na Henriettin život, nego na posljedice svih događaja koji su uticali na njenu kćerku i porodicu Lacks. 

Film ima prosječnu ocjenu na IMDb-u, no smatram da publika ne shvata koliku važnost predstavlja da znamo za postojanje Henriette Lacks i njenih HeLa ćelija, te zbog toga mislim da je 6.3 veliko podcjenjivanje, ne samo kvalitete, nego i važnosti ovog filma. 

"You are famous, but yet nobody knows about you..."

Nema komentara:

Objavi komentar