Istaknuti post

Sedma umjetnost

Puno sam razmišljao kako krenuti s ovim. Šta napisati, kako početi, kako organizovati sve, kakvu tačno sistematiku trebam, želim i mora...

Cosmos (1980) E5: Blues for a Red Planet


Potraga za životom izvan Zemlje počela je od prve i Zemlji najsličnije planete u Sunčevom sistemu, Marsa. Prvo kroz naučnu fantastiku i roman H.G Wellsa, "Rat svjetova"; istraživanja i predviđanja Percival Lowella; građenje prve rakete na tečno gorivo od strane Roberta Goddarda, i na kraju, otkriće svojevrsnih Marsovskih kanala italijanskog naučnika Giovannija Schiaparellija.

Carl Sagan nas najprije upoznaje sa radovima spomenutih ljudi, naglašavajući da su kanali koje je otkrio Giovanni Schiaparelli ništa drugo nego optička iluzija i teleskopska greška. Schiaparelli je vjerovao da su kanale izgradili inteligentni Marsovci da bi osigurali stabilan i koristan dotok vode. Nakon što smo otkrili da je to netačno, Sagan nas vodi u samo otkrivanje definicije života, jer jeste istina da su, za vrijeme snimanja ove serije, na Mars otišle prve letjelice u potrazi za životom, no potrebno je napomenuti da je definisanje pojma "život" vrlo arbitrarno i konvencionalno. Ono što je život na našoj planeti, može na Marsu biti nešto sasvim drugo.

Sagan je bio čovjek jednako okrenut nauci koliko i čovjeku. Bio je radoznao i davao je sve od sebe da pojednostavi i učini lako shvatljivim sve ono što je nauka otkrila, ali se u istoj snazi trudio ostavljati socijalni komentar, objašnjavajući kakve sve koristi ljudska bića imaju od otkrivanja stvari u Kosmosu. 80-te godine prošlog stoljeća bile su obilježene Hladnim ratom i strahom od nuklearnog, te su svi njegovi socijalni komentari bili usmjereni na stvaranju jedne nove perspektive i posmatranja Čovjeka.

Ni u ovoj epizodi nije propustio pokazati nove perspektive na nas same, proširujući našu sliku i svijest o postojanju ne samo na planeti, nego i napominjući veličinu i dubinu uloge koju imamo u samom Kosmosu. Vjerovalo se da je Mars nekada imao povoljniju atmosferu i uslove za neku vrstu života, i poredio je Marsovu sadašnjost sa budućnosti Zemlje. Istražujući svemir i učeći sve što se može naučiti iz priča koje pričaju drugi svemirski objekti, možemo učiti o Zemlji, o ljudima na njoj i o mogućim sudbinama koje nas čekaju.

Razlika je samo u jednom: mi, kao svjesna bića, možemo upravljati i uticati na našu budućnost. Mislim da je to esencijalna poruka kako ove epizode, tako i cijelog Cosmos serijala Carla Sagana.

Prethodna epizoda

https://www.imdb.com/title/tt0759805/?ref_=tt_ep_nx

Sljedeća epizoda

Nema komentara:

Objavi komentar